Serdar Öztop

Serdar Öztop Onaylı

Serdar Öztop

Ortalama Değerlendirmeler

Fotoğraflar

Müzisyen Tanıtımı

Türkiye’nin en başarılı gitaristleri arasında gösterilen Serdar Öztop, rock gitar tekniklerinin yerel motiflerle harmanlandığı 2 solo albümünün yanısıra Haluk Levent, Teoman, Barış Akarsu, Yavuz Çetin, Rojin, Bulutsuzluk Özlemi, Kesmeşeker, Acil Servis, Kurtalan Ekspres gibi sanatçı ve gruplarla yaptığı çalışmalarla tanınmaktadır.

Müziğe ilkokulda mandolin çalarak başladı. Lise yıllarında gitarla tanışmasıyla beraber, ciddi anlamdaki ilk müzik çalışmalarına başlamış oldu. Okul grubuyla beraber çeşitli konserler verdi ve Milliyet Liselerarası Müzik Yarışmalarına katıldı. Üniversite yıllarında kurduğu ilk grubu Exon ile rock tarzındaki İngilizce sözlü bestelerini seslendirmeye başlayarak, grubuyla çeşitli illerde konserler verdi. Gülhane yarışmalarında iki dalda birincilik alan grup, karışık bir kasette bir parçasını seslendirme şansını yakaladı. Daha sonra kurduğu, kadrosunda Cengiz Baysal ve İlker Özalp gibi başarılı müzisyenleri bulunduran funk rock grubu Blueline başarılı konserlerin ardından, elemanlarının askere ve yurtdışına gitmeleri nedeniyle dağıldı.

B.Ü. Elektronik M.Y.O.’dan mezun olduktan sonra, Stüdyo Spectrum’da tonmaisterlik yapmaya başladı. Burada stüdyo teknikleri konusunda kendini geliştirme fırsatını bularak, çeşitli albümlerin yapımında görev almaya başladı. Bunun ilk örneklerinden biri, Murat Köseoğlu‘nun “Yine Yağmurlar Yağıyor Duygularıma” adlı albümüdür. Bu sırada Türkçe sözlü rock grubu Kesmeşeker‘e katıldı ve grubun “Aşk ve Para” albümünün kayıtlarını Boğaziçi Üniversitesi Ses Kayıt Stüdyosu’nda gerçekleştirdi. Albümden sonra gruptan ayrılarak uzun süre barlarda müzik yapacağı ve Teoman‘ın da solistliğini yaptığı Indians grubunu kurdu. Devam etmekte olan stüdyo çalışmalarını, bir ev stüdyosu kurarak, aranjör-prodüktör olarak sürdürmeye başladı. Bunun ilk ürünleri, Teoman‘ın “Teoman”, Tanju Aşanel‘in “Yolculuk”, Kaynak‘ın “Carpe Diem” ve Yavuz Çetin‘in “İlk” albümleridir. Bu sıralarda tanıştığı Haluk Levent‘in de iki albümüne gitarist olarak katıldıktan sonra, kurdukları grupla Türkiye ve Avrupa’ da sayısız konserler verdi ve içinde kendi bestelerinin de bulunduğu “Arkadaş”, “Mektup” ve “www.leyla.com” albümlerinin yapımını üstlendi.

2002 yılı Haziran’ında Türkiye’’nin ilk enstrümantal rock albümü olan ilk solo albümü “”Sükut””u çıkarttı. Kısa bir sure sonra da tanınmış rock grubu Bulutsuzluk Özlemi‘’ne katıldı. 2003 Ağustos’unda ünlü gitar sitesi www.guitar9.com ‘da undiscovered artist seçildi ve ”Sükut” albümü pek çok dünya ülkesinde ilgi gördü. Aynı yıl Bulutsuzluk Özlemi ile senfoni orkestrası eşliğinde açıkhava tiyatrosunda verdiği konserin kayıtları “Bulutsuzluk Senfoni” adıyla piyasaya sürülürken, Bora Uslusoy ve Quartet Muartet‘’in albümlerini şirketi Öztop Müzik‘’ten yayımlayarak prodüktörlük çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. 2004 yılını Glenn Hughes – Joe Lynn Turner Project‘in ön grubu olarak çaldığı konserle birlikte çeşitli konser ve stüdyo çalışmaları ile geçirdikten sonra 2005 yılı başında 2. albümümü kaydetmek ve solo projelerine ağırlık vermek üzere Bulutsuzluk Özlemi’’nden ayrıldı.

2005 Eylül’ünde Türkiye’nin en tanınmış bascı ve davulcularının birer parçaya konuk olarak katıldığı 2. albümü “Mutluluğun Gözyaşları” nı çıkarttı. Ülke çapında konserler ve seminerler yaptı. Bunların belki de en önemlisi 2007 yılında ünlü gitarist Joe Satriani‘nin ön grubu olarak çaldığı konserdi. Aynı yıl yeni stüdyosunu kurarak müzik prodüksiyon alanındaki çalışmalarına hız verirken Modern Müzik Akademisi‘nde eğitmen olarak bilgi ve birikimlerini paylaşmaya devam etti.

2013 yılında Türkiye’nin köklü gruplarından Kurtalan Ekspres‘e katılarak yoğun bir turne programına girdi ve MMA’daki eğitmenlik görevinden ayrıldı. 2014 yılı başında çıkarttıkları GöğeSelam II albümünün tüm kayıt, mix ve mastering işlemlerini stüdyosunda tamamladı. Haluk Bilginer, Duman, Hayko Cepkin, Şevval Sam, Yavuz Bingöl, Fatma Turgut, Niyazi Koyuncu, Nejat Yavaşoğulları gibi isimlerin yer aldığı albümün konserlerinde Haziran 2014’e kadar grubun gitaristi olarak yer aldı.

İstanbul doğumlu olup; sırasıyla Fatih Gazi İlkokulu, F.M.V.Ö. Işık Lisesi Orta Bölümü, İstanbul Atatürk Fen Lisesi, Boğaziçi Üniversitesi Elektronik Meslek Yüksekokulu, Boğaziçi Üniversitesi İnşaat Mühendisliği ve İTÜ MİAM Müzik Yüksek Lisans mezunudur.

Videolar

İletişim Bilgileri

İstatistikler

7 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

İçerik Sağlayıcı

Kategoriler

Etiketler