Cengiz Kurtoğlu

Cengiz Kurtoğlu Onaylı

Ortalama Değerlendirmeler

Fotoğraflar

Müzisyen Tanıtımı

Cengiz Kurtoğlu, Türk müzik dünyasının en sevilen ve saygı duyulan isimlerinden biri. 1959 yılında Artvin’de doğan sanatçı, Laz kökenli bir aileden geliyor. Müziğe Arhavi’de başladı.

1982 yılında İstanbul’a gelen sanatçı, ilk albümü Sen Sözden Anlamaz Mısın’ı 1984 yılında çıkardı. Bu albümle arabesk-fantezi müzik türünde kendine yer edindi. Aşk acısı, hasret, özlem gibi bireysel konuları işleyen şarkılarıyla geniş bir hayran kitlesi kazandı.

Kariyeri boyunca 30’dan fazla albüm yayımladı. Unutulan, Gelin Etmişler, Gelin Olmuş Gidiyorsun, Okul Yılları, Resmini Öptüm de Yattım, Bizim Şarkımız, Küllenen Aşk, Kabul Edemem, Gece Olunca, Yıllarım, Liselim, Duvardaki Resim gibi şarkılarıyla müzik listelerinde uzun süre zirvede kaldı.

Cengiz Kurtoğlu, sadece arabesk-fantezi müzik yapmakla kalmadı. Zaman zaman Karadeniz müziği ve taverna müziği de yaptı. Ayrıca pek çok sanatçının şarkısına söz ve müzik yazdı. Kendine has sesi ve yorumuyla Türk müziğinin unutulmaz isimlerinden biri oldu.

Özel hayatında da mutlu bir aile babası. Evli olan sanatçının Orçun Bora, Aylin ve Aydın adlarında üç çocuğu var. Hâlen İstanbul’da yaşayan Cengiz Kurtoğlu, müzik çalışmalarına devam ediyor. Son olarak 2020 yılında Birlikte Yaşlanalım adlı single’ını çıkardı.

Videolar

İletişim Bilgileri

İstatistikler

30 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

İçerik Sağlayıcı

Kategoriler

Etiketler