Ayta Sözeri

Ayta Sözeri Onaylı

Ortalama Değerlendirmeler

Fotoğraflar

Müzisyen Tanıtımı

Ayta Sözeri 31 Mart 1976 tarihinde Almanya’da doğan Ayta Sözeri, 1982 yılında, henüz altı yaşındayken ailesiyle birlikte İzmir’e taşındı. Anne tarafından Çerkes asıllı olan yetenekli sanatçı, çocukluğu ve gençliği süresince İzmir’de yaşadı. Üniversite eğitimini de İzmir’de tamamlayan Ayta Sözeri, Ege Üniversitesi İşletme Bölümü’nden mezun olmasının yanı sıra Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği korosunda da Türk müziği eğitimi aldı. Bu süre zarfında Avni Anıl şefliğinde şarkılar söyleme şansı elde etti.

Daha küçüklüğünden beri şarkı söylemeye ve oyunculuğa meraklı olan Ayta Sözeri, üniversite eğitimini tamamladıktan sonra çeşitli mekanlarda vokallik yaparak müzik kariyerine atıldı. Sonraki yıllarda aralarında Sezen Aksu gibi dev isimlerin de bulunduğu birçok sanatçının konserlerinde geri vokallik yaparak adını geniş kitlelere duyuran sanatçı, oyunculuk kariyerine ise 24 yaşında, “Hayat Bağları” adlı dizide hapishane müdürü rolünde oynayarak başladı.

Levent Kırca Tiyatrosu’nda da oyunculuk yapan Ayta Sözeri, televizyonda yer aldığı ilk projeye Mustafa Şevki Doğan’dan gelen teklif ile dahil oldu. 2000 yılında yayınlanmaya başlayan “Hayat Bağları” adlı dizide rol alırken diğer yandan müzik kariyerine de devam eden yetenekli sanatçının ilk çıkış yaptığı dizi ise 2012 yılında Kanal D’de yayınlanan “Kayıp Şehir” adlı dizi. Gerek senaryosu gerek oyuncu kadrosu ile Türk televizyonlarında adından bugün bile hayranlıkla bahsedilen “Kayıp Şehir” dizisinde Duygu karakterini canlandırdı.

Ayta Sözeri bunun dışında birçok başarılı sinema filminde de yer aldı. Sanatçının oyuncu kadrosunda yer aldığı ilk sinema eseri, Mahsun Kırmızıgül’ün 2009 yılında yazıp yönettiği “Güneşi Gördüm” adlı sinema filmi. Ayta Sözeri, oyuncu olarak yer aldığı ikinci sinema filmindeki rolü ile Ankara Uluslararası Film Festivali’nde seçici kurul oyunculuk özel ödülüne layık görüldü. Ayta Sözeri’ye bu ödülü getiren sinema filmi ise Emre Yalgın’ın yönetmenliğini üstlendiği, 2009 yapımı “Teslimiyet”.

2014 yılında yayınlanan “Ulan İstanbul” adlı dizide Umay, 2015 yılında yayınlanan “Paramparça” adlı dizide ise Nezaket rolleri ile seyirciyle buluşan Ayta Sözeri, 2016’da Reha Erdem’in yönetmenliğini üstlendiği “Koca Dünya” adlı sinema filminde rol aldı. Ayrıca “Koca Dünya” filmi, 23. Adana Uluslararası Film Festivali’nde En İyi Film Ödülü, 73. Venedik Film Festivali’nde Jüri Özel Ödülü, 50. SİYAD Ödüllerinde ise En İyi Film Ödülü’ne layık görüldü.

Son olarak Gülse Birsel’in yazdığı, Ozan Açıktan’ın yönettiği, 2017 yapımı “Aile Arasında” adlı filmde Behiye Hala karakterinde sergilediği başarılı performans ile gönüllerde bir kere daha taht kurmayı başaran yetenekli sanatçı, filmdeki performansı ile 50. Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) Ödülleri’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu, 23. Sadri Alışık Oyuncu Ödülleri’nde “Yardımcı Rolde En İyi Kadın Oyuncu”, Uluslararası İzmir Artemis Film Festivali’nde En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu ödüllerine layık görüldü.

Müzik kariyerine Dokuz Eylül Üniversitesi Türk Sanat Müziği korosunda eğitim aldıktan sonra başlayan Ayta Sözeri, yıllar içinde birçok mekanda sahne aldı. 2013 yılında Sezen Aksu’nun Harbiye konserlerinde geri vokal olarak yer alan yetenekli sanatçı, bu konserlerde adını geniş kitlelere duyurmayı başardı. “Aile Arasında” filminde söylediği Büklüm Büklüm adlı şarkı 14 Şubat 2018 tarihinde DMC etiketiyle müzikseverlerle buluştu. Bundan sonra Eylül 2018’de ise Yanayım Yanayım adlı tekli çalışması yine DMC etiketiyle yayınlandı.

Büklüm Büklüm adlı şarkı ile 2018 – 2019 Altın Taç ödüllerinde “En Başarılı Single”, 11. Magazinkolik Ödülleri’nde ise “Yılın Single’ı” ödüllerini aldı. Ayta Sözeri, bu ödüllerin yanı sıra Engelsiz Yaşam Vakfı’nın aynı yıl düzenlenen ödül töreninde “Yılın En İyi Türk Sanat Müziği Kadın Sanatçısı” ödülüne layık görüldü.

Ayta Sözeri, 2019 yılında Harbiye Cemil Topuzlu Açıkhava Sahnesi’nde verdiği ilk konserde ünlü sanatçı Belkıs Özener’i ağırladı. Konserleri büyük ilgi gören Ayta Sözeri, 2020 yılında Bodrum Antik Tiyatrosu’nda verdiği konserde ise bu kez efsane olmuş bir ismi, Gülden Karaböcek’i sahnesinde konuk etti. Ayta Sözeri, bir yandan oyunculuk kariyerini sürdürürken diğer yandan verdiği konserler ve yaptığı çalışmalarla müzik kariyerini de sürdürmeye devam ediyor.

Videolar

İstatistikler

54 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

İçerik Sağlayıcı

Kategoriler

Etiketler