Can Gox

Can Gox Onaylı

Ortalama Değerlendirmeler

Fotoğraflar

Müzisyen Tanıtımı

Can Göksun (d. 18 Temmuz 1976), sahne adıyla Can Gox ve eski sahne adı Haydar Waits ismiyle de bilinen Türk müzisyendir.

Yaptığı müziği, Anadolu blues olarak tanımlamaktadır. Birçok müzik otoritesince, sesi Cem Karaca’ya benzetilmektedir. Can Gox, Gox isminin nereden geldiğiyle ilgili, Göksun soyadının kendince kısaltılmış sahne adı olduğunu söylemiştir. Müzik piyasasına atılmadan önce de, özel bir şirkette yöneticilik yaptığını, ancak hem müzik ile uğraşıp hem de mesleki kariyerine devam etmesinin çok zor olduğunu belirterek, özel sektörden ayrıldığını anlatmaktadır.

Drama Köprüsü, Neredesin Sen gibi geleneksel ezgiler taşıyan Anadolu müziklerini, kendi enstrümanları ve caz stilini yansıtarak oluşturduğu tınılarda yeniden seslendirmesiyle, eski ve yeni kültürel ögeler arasında köprü vaziyeti de görmektedir. Sahnede ve stüdyo çalışmalarında, Neşet Ertaş’ı, Cem Karaca’yı, Müslüm Gürses’i seslendirirken, Tom Waits, Bob Dylan gibi dünyaca ünlü sanatçılardan eserler de çalıp söylemektedir.

Can Gox, Doğa İçin Çal isimli gönüllük esaslı müzik projesinin ikinci çalışmasında, videoya katılan sanatçılardan biri olmuştur[kaynak belirtilmeli]. Can Gox, bazı televizyon dizilerinin müziklerini yaparak, çeşitli mekânlarda canlı performansını sergileyerek ve yurt çapında verdiği konserlerde şarkılarını seslendirerek yaşamını sürdürmektedir.

Can Gox, 15–16 yaşlarından itibaren, İstanbul’da birtakım gece mekânlarında müzik yapmaya başladı. İstanbul Bilgi Üniversitesi’nden kazandığı burs ile, caz müzik eğitimine devam etti. Bu müzik eğitiminde, birçok isimle beraber çalışarak, bu çalışmalardan ve müzikal edinimlerden kazandığını, sahne performansı ve diğer çalışmalara yansıtabilmeyi, müzikal felsefe anlamında hedefine oturttu.

Can Gox, 2000 yılında oluşturdukları Blues-Mobil ile birlikte, şarkılarını ve enerjisini kitleler ile tanıştırmayı başardı. Ancak, Kaybedenler Kulübü filminin müziklerini yapan Can Gox açısından, bu çalışma bir dönüm noktası oldu.

2011 yılının Nisan ayında piyasaya sürülen aynı filmin soundtrack albümünde, Wrong Side Of The Road, Son Kare, Wake, Angels Gone, Melancholy Man, My Woman parçalarını seslendirdi. Müzik kariyerindeki ilk solo albümü ise Yalnızım Ben çalışması olmuştur.

Videolar

İstatistikler

19 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
0 Paylaş

İçerik Sağlayıcı

Kategoriler

Etiketler