Kurtalan Ekspres

Kurtalan Ekspres

Ortalama Değerlendirmeler

Fotoğraflar

Müzisyen Tanıtımı

Kurtalan Ekspres, 1973 yılında kurulmuş, halen de devam eden, 48 yıllık marka hüviyetine sahip  Türkiye’nin ilk rock gruplarından birisidir. 1972 yıllarının sonuna doğru Murat Ses, Celal Güven, Nur Morel, Caner Bora, Mithat Danışman, Otay Aldoğan, Ohannes Kemer ile başlayan grup, 1976 yılında Ahmet Güvenç, Feyman Uğurdemir ve Kılıç Danışman’ın katılımıyla yeni bir formasyona girdi. 1978’de Ohannes Kemer’in İngiltere’ye yerleşmesi üzerine gruba Bahadır Akkuzu katıldı. Ve Celal Güven, Caner Bora, Kılıç Danışman, Ahmet Güvenç ve Bahadır Akkuzu’dan oluşan kadrosuyla her şeyi değiştirecek olan Yeni Bir Gün albümünü yaptı.


Kurtalan; Barış Manço ile gerçekleştirilen Anadolu turnelerinde binlerce konser vermiş, ülkemizi yurtdışında İngiltere, Amerika, İsveç, Belçika, Almanya, Hollanda, Türki Cumhuriyetlerde ve herkesin çok iyi bildiği üzere Japonya’da temsil etmiştir.

Kurtalan; vefatına kadar Barış Manço ile çalışmış, Adam Olacak Çocuk programlarına katılmıştır. Sanatçının ölümünden bir süre sonra tekrar sahne çalışmalarına devam etme kararı alan grup, Cem Karaca ile 4 sene ortak konserler vermiştir.


Ahmet Güvenç ve Bahadır Akkuzu’nun bir Kurtalan albümü yapma istekleri Manço’nun ölümüyle ertelenmiş, ancak 2003 yılında 3552 adlı ilk albümünü çıkarmıştır. Daha sonra Teoman, Feridun Düzağaç, Gür Akad, Özlem Tekin, Ogün Sanlısoy, Fuat Güner, Fuat Güner, Bülent Ortaçgil, Emre Aydın, Özlem Yüksek, Nev, Erkan Uğur, Hayko Cepkin ve Kurtalan Ekspres’ten Ahmet Güvenç, Bülent Güven, Cem Yalçınkaya, Tolga Akyurt, Sefa Ulaştır katılımıyla özledikleri dostları Barış Manço, Cem Karaca ve Bahadır Akkuzu’ya ithafen GÖĞE SELAM 1 albümünü yaptılar. Albüm, en çok satan rock albümleri arasında yerini almıştır. Bu albümden 2 sene sonra da GÖĞE SELAM 2 piyasaya çıktı. Şevval Sam, Hayko Cepkin, Haluk Bilginer, Can Bora Genç, Fatma Turgut, Yavuz Bingöl, Cahit Berkay, Nejat Yavaşoğulları, Emrah Karaca, Murat İlkan, Duman, Bülent Ortaçgil, Niyazi Koyuncu, Selçuk Balcı, Umut Kuzey albüme katkıda bulundular.


2019’da çıkardıkları Sessiz Çığlık albümünde Ahmet Güvenç, Bülent Güven, Sefa Ulaştır, Akın Eldes, Akın Can Eldes’e Yusuf Uğurer, Hayko Cepkin, Şevval Sam solistlik yaptı. Bu albümde Kurtalan, sosyal konulara eğilerek kadın cinayetleri, çocuk istismarı, küresel ısınma ve mülteci dramına yapıcı bir tavırla dikkat çekti. Parçaların tamamında topluma umut aşılayan, sorunlara dikkat çekerken çözüm de sunan bir müzikal yorum kullanıldı.


Grup, senelerce ayda ortalama 10 konser verdi, bütün Türkiye’yi dolaştı, festivallere katıldı. Ancak pandemi nedeniyle tüm çalışmalar dondu. Günümüzde ise etkinlikler düzenlemeye devam etmektedir.


Diğer mekanlarısahne alan sanatçı ve müzisyenleri GeceNerdeyiz‘de inceleyebilir, etkinlik programlarını görebilirsiniz. Şimdiden iyi eğlenceler!


Videolar

İstatistikler

16 Görüntüleme
0 Değerlendirme
0 Favori
Paylaş

Kategoriler

Etiketler

Hak Talebi

İçerik sizinle mi ilgili?

Bu sayfa sizi veya kuruluşunuzu temsil ediyorsa hak talebinde bulunabilirsiniz.